Co roku (od ponad trzydziestu lat) 21 stycznia panuje wielkie poruszenie (w kwiaciarniach prawdziwe tłumy młodych ludzi, natomiast na ulicach niepowtarzalne zapachy smakowitych potraw) – swoje święto obchodzą bowiem wszystkie polskie babcie. Życzenia wnukowie składają dzień później (22 stycznia) także dziadkom.
Niestety nie każdy ma możliwość, aby w Dniu Babci lub Dniu Dziadka cieszyć się bliskością tej bliskiej osoby. Niektórym pozostają jedynie życzenia składane przed SMSy albo kartki z wypisanymi wierszykami (głównym sprawcom tych problemów jest odległość). Nie ma co jednak rozpaczać, najważniejsza jest przecież miłość i pamięć – a może w następnym roku uda się złożyć babci wizytę – tym samym wywołując na jej twarzy promienny uśmiech.
Dzień Babci to wyjątkowy czas, ponieważ właśnie wtedy wnuki mają okazję, aby podziękować swoim ukochanym babciom za ich opiekę i miłość, a tym samym oddać im szacunek. To w końcu one rozpieszczały ich w dzieciństwie, one zapewniały im bezpieczeństwo, czytały bajki i chodziły na spacery. To one wpajały wartości moralne i wiarę. To one wreszcie zawsze miały w torebkach ukryte najlepsze słodycze.
Dzień Babci i Dzień Dziadka w Polsce obchodzone są raczej od niedawna, jednak w innych krajach (m.in. w Stanach Zjednoczonych) starsi ludzie świętują już od wielu lat – mają nawet swoje hymny i symbole (niezapominajka – symbol Narodowego Dnia Dziadków).
Dzień Babci i Dziadkai - Czasem babcie i dziadkowie wspólnie świętują swoje wyjątkowe dni (21 i 22 stycznia)
W tym dniu (21 stycznia) kwiaciarnie przeżywają od samego rana prawdziwe oblężenie – nieustraszone wnuki wstają wcześnie, aby zdobyć najładniejsze bukiety i jak najprędzej móc pobiec z nimi do babć, gdzie czeka na nich nie tylko ukochana osoba, ale i uczta godna króla (nie ma jak obiad przygotowany przez babcię). Powyższy schemat jest najczęstszy, jednak nie oznacza to, że niektóre wnuki nie są bardziej pomysłowe – urządzają dla babć przyjęcia niespodzianki, wysyłają im tuziny kwiatów za pośrednictwem poczty kwiatowej albo własnoręcznie starają się wykonać prezent – tworząc przy tym niesamowite przedmioty o dużej wartości (głównie sentymentalnej).
Czasem babcie i dziadkowie wspólnie świętują swoje wyjątkowe dni (21 i 22 stycznia), zapraszając w swe progi wszystkich najbliższych – dzięki takim uroczystościom, cementują się rodzinne więzi, a najmłodsze pokolenie ma szansę poznać trochę mądrości życiowej starszych i nauczyć się szacunku dla ludzi w każdym wieku.
|
|
|
|